Yine Çin yine virüs! Hayvanlardan insanlara bulaşabiliyorKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

3 Mart 2024 - 04:51

Yine Çin yine virüs! Hayvanlardan insanlara bulaşabiliyor

Yine Çin yine virüs! Hayvanlardan insanlara bulaşabiliyor
Son Güncelleme :

28 Kasım 2022 - 17:23

Hayvanlardan insanlara bulaşabilen yeni bir virüs tespit edildi: BtSY2

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktığı düşünülen Covid-19 virüsünün ardından yeni virüs de Çin’in Yunnan eyaletinden çıktı. Bilim insanları, yarasalarda ve insanlarda hastalığa neden olabilecek yeni bir virüs türü bulduklarını açıkladı.  Yeni virüsün adı BtSY2 ve koronavirüse neden olan SARS-CoV-2 ile aynı aileden olduğu düşünülüyor, yeni bir pandemi gün yüzüne çıkabilir.

Yine Çin yine virüs! Hayvanlardan insanlara bulaşabilen yeni bir virüs tespit edildi: BtSY2
Üç sene önce Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen Covid-19 virüsüyle dünyanın mücadelesi henüz bitmemişken, son günlerde sert koronavirüs tedbirleri uygulanan ülkede yeni bir virüs patlak verdi. Çin’in güneyindeki yarasalarda gizlendiği keşfedilen bir virüsün, insanlara bulaşma potansiyeli olan beş tehlikeli virüsten biri olduğunu söyledi. BtSY2 olarak adlandırılan virüsün, Covid-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2 ile yakın akraba olduğu açıklandı.

Araştırmacılar, Çin’in Yunnan eyaletindeki yarasalarda bulunan ve insanlar veya çiftlik hayvanları için bulaşıcı olma olasılığı olan BtSY2 hakkında uyarıda bulundu. Yeni çalışma, Sun Yat-sen Üniversitesi, Yunnan Endemik Hastalık Kontrol Enstitüsü ve Sidney Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütüldü. Araştırma, BioRxiv adlı sitede ön baskı olarak yayımlandı.

Çalışmanın yazarları konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

Hem SARS-CoV-2 hem de  SARS-CoV ile yakından ilişkili insanlar veya çiftlik hayvanları için bulaşıcı olması muhtemel yeni beş virüs türü belirledik. Bunlardan en endişe vereni ise BtSY2 adlı virüstür.”

“Çalışmamız, yarasa virüslerinin türler arası bulaşmasının ve bu hayvanların virüs oluşumu üzerindeki etkilerini vurgulamaktadır.”

Diğer taraftan söz konusu çalışma için araştırmacılar, Çin’in Yunnan eyaletindeki altı şehirden 15 türü temsil eden 149 farklı yarasadan rektum örnekleri topladıklarını bildirdi. Çalışma kapsamında canlı hücrelerde bulunan nükleik asit olan RNA, her bir yarasa için ayrı ayrı sıralandı. Araştırmacılar, endişe verici bir şekilde aynı anda tek bir yarasayı enfekte eden çok sayıda virüsün bulunduğunu kaydetti.

”YENİ VARYANLAR ORTAYA ÇIKABİLİR”

Nottingham Üniversitesi’nde virolog olan Prof. Dr. Jonathan Ball ise şunları söyledi:

“Ana mesaj, yarasaların çok sayıda farklı virüs türünü barındırabileceği ve ara sıra onlara aynı anda ev sahipliği yapabileceğidir. Bu tür ortak enfeksiyonlar, özellikle coronavirüs gibi ilgili virüslerle, virüse kritik genetik bilgi parçalarını takas etme fırsatı vererek doğal olarak yeni varyantlara yol açar.”