Yunanistan Tanker uçak alımı için harekete geçtiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

4 Şubat 2023 - 02:26

Yunanistan Tanker uçak alımı için harekete geçti

Yunanistan Tanker uçak alımı için harekete geçti
Son Güncelleme :

30 Aralık 2022 - 20:15

Türkiye’nin ‘havadaki yakıt gücü’nden korkan Yunanistan tanker uçak satın almayı planlıyor. Yunanistan’ın havacılık sektöründe Türkiye’nin çok gerisinde kaldığını ifade eden Yunan basını, 3-4 adet tanker uçak alımının Yunanistan için gerekli olduğunu belirtti.

''Türkiye'nin gerisinde kaldık'' itirafı! Tanker uçak alımı için harekete geçtilerYunanistan, havada yakıt ikmali yapabilen tanker uçak alımını tartışıyor.

Atina hükümetinin, Omega Air ile görüşmesini önemli bir gelişme olarak duyuran Yunan basını, ikili toplantıda McDonnell Douglas ΚC-10 Multi Role Strategic tankerinin görüşüldüğünü bildirdi.

Rafale savaş uçaklarına F-16 Viperin eklenmesiyle Yunan hava kuvvetlerinin daha da güçleneceğine inanan Yunan basını, Yunanistan’ın hava gücünde Türkiye’nin gerisinde kaldığını kabul etti.

Havada yakıt ikmali yapabilen tanker uçakların yokluğu Yunan hava kuvvetleri için bir risk teşkil ettiği kaydedilirken Yunanistan’ın havacılık sektöründe Türkiye’nin çok gerisinde kaldığı belirtildi.

Uçan tankerlerin tedarik edilmesinin Yunan kuvvetlerine uzun süre hava desteği sağlayabileceği vurgulanırken 3-4 adet tanker uçak alımının Yunanistan için gerekli olduğunun altı çizildi.

Türk Hava Kuvvetleri’nin 9 adet Airbus A330 yolcu uçağının yakıt ikmali yapabilen tanker uçağına dönüştürülmesi konusunda Türk Hava Yolları ile görüşmeler yaptığı da haberde yer aldı.

TÜRKİYE’NİN ‘HAVADAKİ YAKIT GÜCÜ’ TEK UÇUŞTA 20 SAVAŞ UÇAĞINI GÖKLERDE TUTABİLİYOR

Adana’daki İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı’nda konuşlu 101’inci Havada Yakıt İkmal Filo Komutanlığı, KC135 R tipi tanker uçaklarla hava operasyonlarının menzilinin ve süresinin arttırılmasında kritik görev üstleniyor.

Star Gazetesi