Yüzde yüz ölümcül korona geliştirdiler. Direkt beyne saldırıyorKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Şubat 2024 - 01:23

Yüzde yüz ölümcül korona geliştirdiler. Direkt beyne saldırıyor

Yüzde yüz ölümcül korona geliştirdiler. Direkt beyne saldırıyor
Son Güncelleme :

17 Ocak 2024 - 11:37

Pekin’de görevli bilim insanlarının, “insanlaştırılmış farelerde” yüzde yüz ölümcül olan tehlikeli bir mutant Covid-19 virüsü geliştirdiği tespit edildi. GX_P2V olarak kodlanan bu virüsün, genetik olarak bir insana benzer şekilde davranmaya zorlanan farelerin beyinlerine saldırdığı görüldü.

Ölümcül virüs, salgından üç yıl önce 2017’de Malezya pangolinlerinde keşfedildiği bildirilen bir korona virüsünün kuzeni olan GX/2017’nin mutasyona uğramış bir türü olduğu da kayıtlara geçti.

cin-111.jpg

FARELERİN ÖLMEDEN ÖNCE GÖZLERİ BEYAZA DÖNDÜ

Virüsün bulaştığı tüm fareler sadece sekiz gün içinde öldü ve araştırmacılar bunun “şaşırtıcı derecede” hızlı bir ölüm oranı olduğunun altını çizdi.

Ölümlerinden önceki günlerde fareler hızla kilo kaybederek kambur bir duruş sergiledikleri ve son derece halsizleştikleri ifade edildi.

En korkunç olanı ise, ölmeden bir gün önce gözlerinin tamamen beyaza dönmesi olarak açıklandı.

222.jpg

Araştırmacılar, her ne kadar ürkütücü olsa da, bu çalışmanın KOVID-19 ile ilişkili virüsün bulaştığı farelerde %100 ölüm oranını rapor eden türünün ilk örneği olduğunu ve daha önce başka bir çalışmadan bildirilen sonuçların çok ötesine geçtiğini belirtti.

Daha da önemlisi, çalışmanın sonuçları insanları nasıl etkileyecek henüz bilinmiyor.

University College London Genetik Enstitüsü’nde epidemiyoloji uzmanı olan Francois Balloux, araştırmayı “ürkütücü” ve “bilimsel açıdan tamamen anlamsız” olarak değerlendirdi.